Inomhus när det är för varmt

När det är för varmt utomhus, dvs över 25°, då är min ”vardagsrums-studio”
ett svalkande alternativ.

Så var det för en tid sedan. Så jag riggade först en stilleben komposition, med en flaska och ett vinglas. Lite vatten i glaset och flaskan en aning bakom.
En vit pappskiva som bakgrund, belyst av en blixt, som gav flaska/glas indirekt ljus. Kameran inställd så att inget befintligt ljus nådde sensorn.

Det blev en massa tagningar och flyttningar av glaset för att få speglingarna rätt från flaskan. OCH att få bort oönslade speglingar från en massa runt omkring, som tyvärr blixten oxå belyste.

Testade med vita skärmar för att ta bort reflexer. Funka inte!
Direkt ur kameran.
Blixten syns under och lte framför svarta skivan. Riktad mot den vita bakgrunds skivan.

utan modell – blir selfie

Då värmen höll i sej hela dagen, så blev det tid till mer plåtning.

I avsaknad av modell så fick det bli en gäng selfies!
Och Fuji X Remote på min surfplatta. Perfekt att jobba med då man ser hur bilden blir, kan stnälla skärpan exakt där man vill ha och givetvis justera exponeringen.

Började med samma ljussättning, som till flaskan och glaset. Dvs belysningen riktad mor den vita pappskivan.

Men jag fick inte till det, tyckte jag.

Så jag vände andra sidan till, dvs jag satte en vit pappskiva till vänster och riktade blixten dit istället.


Här flyttade jag blixten, så den riktades mot mej i 45°upp och 45° från sidan. Gav en sida ljus /normal och en lite mörkare.
Den lilla blixten PÅ kameran, användes bara som radiotrigger (Godox IT32) och utlöste inte någon blixt själv.

Glasögonen åkte upp då det blev både reflexer och skuggor, med den direkt riktade blixten.
När jag svängde ansiktet rakt mot blixten, så blev den mörka sidan inte så dunkel.


Upptäck mer från connyM | fotograf

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

1 kommentar

  1. Hej Blixten
    Det var ett mycket bra
    ”Hitchcock” porträtt
    på dig Conny.
    Men jag saknar ett
    Leende på de övriga
    Själv porträtten
    som får en att tänka
    på FFIM TEMA för juni månad
    ÖDE.
    Mvh
    Ulf svensson
    En Blixt elev
    som
    Försöker och Försöker
    att använda Blixt.

Kommentera

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*


Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.